Dotacje na nowoczesne źródła ogrzewania – jak otrzymać?

W ubiegły wtorek, 19 lutego br. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Zawidowie odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Zawidowa, którzy chcą otrzymać dotację unijną (grant) do wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ogrzewania. Spotkanie poprowadzili eksperci ze świdnickiego Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość.

Co to jest dotacja unijna i konkurs na dotację? Na jakie źródła ogrzewania można uzyskać dofinansowanie i w jakiej wysokości? Na te i wiele innych pytań odpowiadali we wtorek 19. lutego eksperci ze świdnickiego Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość.

Przypominamy, że Gmina Zawidów jest jednym z partnerów w projekcie unijnym, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Dla mieszkańców Zawidowa oznacza to, że w najbliższym czasie (za mniej więcej 2 miesiące) Gmina ogłosi konkurs w ramach którego będą mogli ubiegać się o pieniądze na wymianę kotłów. Pieniądze z RPO w imieniu 8 dolnośląskich gmin, w tym Zawidowa, pozyskała wyspecjalizowana organizacja inżyniersko-projektowa Centrum Technologii Energetycznych, działająca w ramach Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy.

Poniżej przedstawiamy Państwu odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadawali mieszkańcy Zawidowa na wtorkowym spotkaniu. 

Co to jest konkurs na grant?

Grant to nic innego jak dotacja. 

Co to jest konkurs na grant?

Każda dotacja unijna przyznawana jest w formie konkursu, a to oznacza że trafi tylko do tych mieszkańców, którzy spełnią określone warunki, zgodne z wytycznymi instytucji ogłaszającej konkurs. 

Do kogo skierowany jest konkurs na grant?

Do mieszkańców, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych, mają uporządkowaną sytuację własnościową i dotychczas ogrzewali swoje gospodarstwa domowe paliwami stałymi tj. węglem\drewnem. Premiowane będą domy o dobrym standardzie termicznym (a więc docieplone i uszczelnione). Innymi słowy z budynku musi „uciekać” jak najmniej ciepła. Z ubiegania się o dotację wykluczeni są mieszkańcy, którzy właśnie rozpoczęli budowę domu. 

Na jakie nowe instalacje grzewcze można uzyskać grant?

W ramach grantu możliwa będzie wymiana na bardzo wygodne i tanie w eksploatacji pompy ciepła, ale także instalacje gazowe, kotły biomasowe czy instalacje ogrzewania elektrycznego (pod warunkiem, że będą zasilane energią z własnego systemu fotowoltaicznego).  Nie jest dopuszczona wymiana na kotły olejowe czy kotły węglowe (choćby najnowocześniejsze).

 Ile wynosi dofinansowanie?

Dofinansowanie dla mieszkańców w ramach projektu wyniesie 85 procent kosztów kwalifikowalnych nowej instalacji grzewczej, ale nie więcej niż 35 tys. zł. 

Po co jest audyt energetyczny budynku?

Mieszkańcy Zawidowa zainteresowani ubieganiem się o grant unijny muszą mieć wykonany audyt energetyczny budynku (audyt musi być wykonany zanim Gmina ogłosi konkurs grantowy). Z przeprowadzonego audytu dowiemy się np. ile ciepła musi wyprodukować nasza nowa instalacja grzewcza, i czy w ogóle nasza kotłownia jest gotowa na nowe technologie grzewcze, a także czy wybrane przez nas źródło ogrzewania jest optymalnym rozwiązaniem dla domu. Audytor przedstawi także wstępny koszt nowej instalacji grzewczej .

Gdzie szukać audytora?

Listę z akredytowanymi audytorami znajdziemy na stronie internetowej www.eko-cieplo.com (listę zobaczymy po zarejestrowaniu – pojawi się w trakcie najbliższych 2 tygodni w zakładce Panel Grantobiorcy). Zanim się skontaktujemy z audytorem warto przygotować sobie odpowiedzi na 4 pytania:

  • ile osób użytkuje gospodarstwo domowe?
  • jaka jest powierzchnia ogrzewanego budynku?
  • ile paliwa stałego zostało spalone w ostatnich 3 latach (węgiel, drewno, podać w kg)?
  • jakie jest preferowane nowe źródło ogrzewania?

Audyt energetyczny jest kosztem niekwalifikowalnym, to znaczy że nie otrzymamy za te usługę zwrotu kosztów. 

Podstawowym, choć nie jedynym, warunkiem uzyskania grantu będzie wzięcie przez zainteresowanego mieszkańca udziału w konkursie grantowym, który ogłosi Gmina w najbliższych dwóch miesiącach.

Wraz z ogłoszeniem konkursu zostanie przedstawiony szczegółowy regulamin z kryteriami konkursowymi, sposobem składania wniosków, zasadami ich oceny oraz wzorami dokumentów konkursowych i aplikacyjnych.    

Skip to content