Poznać, zobaczyć i dotknąć historii. Zawidowskie grodzisko pod lupą naukowców

Od początku czerwca grupa naukowców z Drezna oraz Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzi badania wykopaliskowe na obszarze słowiańskiego grodziska w Zawidowie. O tym, co udało się im ustalić przez kilka tygodni pracy, opowiedzieli w miniony piątek, 3 lipca trakcie „Dnia Otwartego”.

Nie lada gratka czekała w piątek 3 lipca br. na wszystkich sympatyków historii Górnych Łużyc, a zwłaszcza mieszkańców zainteresowanych zawidowskim grodziskiem, którego elementy nadal znajdują się na Wzgórzu Zamkowym. 

Od początku czerwca grupa naukowców z Drezna oraz Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzi na tym obszarze badania archeologiczne. O tym, co już udało się im ustalić opowiedzieli w trakcie Dnia Otwartego. 

Obok pozostałości ukrytej w wale grodziska dawnej konstrukcji kamiennej oraz mieszczących się od strony wewnętrznej wału spalonych skrzyń drewnianych, natrafiono na pierwsze wczesnośredniowieczne przedmioty, naczynia, monetę, a nawet element ludzkiej kości. 

Po dokładnej analizie znalezionych przedmiotów oraz drewna naukowcy będą w stanie określić wiek zawidowskiego grodziska. Z założenia miało pełnić ono funkcje obronne, ale nie tylko, jak zaznaczyli naukowcy mogło być także ośrodkiem kultu i miejscem, w którym świętowano różne wydarzenia. 

Grodziska lokalizowane były na ogół w miejscach charakteryzujących się trudną dostępnością: w międzyrzeczach, na cyplach otoczonych mokradłami, naturalnych wzniesieniach. Oprócz samej lokalizacji dodatkowymi założeniami obronnymi były fosy, wały ziemne, wały o konstrukcji drewniano-ziemnej lub kamiennej.

Poza archeologami w prace na zawidowskim grodzisku zaangażowani są także botanicy, morfolodzy etc. Cała ekipa, jak zaznaczył koordynator projektu pn. „1000 lat Górnych Łużyc” liczy około 60 osób. 

Badania na grodzisku w Zawidowie prowadzone są w ramach projektu 1000 Jahre Oberlausitz – 1000 lat Górnych Łużyc współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg PL-SN 2014-2020r.

Skip to content