Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie stawka za śmieci

Od 1 stycznia 2020r. mieszkańcy Zawidowa za wywóz odpadów niesegregowanych zapłacą 46,00 zł w przeliczeniu na osobę, a za segregowane 23,00 zł. Ceny rosną, bo coraz więcej kosztuje przede wszystkim składowanie śmieci – tłumaczą urzędnicy.

Od 1 stycznia 2020 roku mieszkańcy Zawidowa zapłacą więcej za odbiór odpadów:
– 46,00 zł miesięcznie od osoby za odpady niesegregowane,
– 23,00 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane.

Podwyżki nie dotyczą jednak tylko Zawidowa. Nowe, wyższe stawki za śmieci wprowadziło już w połowie roku większość samorządów w Polsce. Powodów jest co najmniej kilka, najważniejszy z nich to rosnące koszty składowania odpadów. Inne to wzrost cen paliwa, energii oraz płacy minimalnej, konieczność spełnienia wyższych wymogów recyklingowych narzuconych przez przepisy UE, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej oraz wprowadzenie nowych przepisów, np. dotyczących standardów bezpieczeństwa. – Te wszystkie czynniki sprawiają, że powoli gmina musi dopłacać do systemu, który powinien się samofinansować – wyliczają zawidowscy urzędnicy.

Każdy mieszkaniec Zawidowa niebawem otrzyma, bądź już otrzymał, pisemne zawiadomienie o zmianie stawki oraz nowym indywidualnym koncie, na które należy wpłacać tę opłatę.

Nowe stawki dotyczą tylko nieruchomości zamieszkałych.

Termin uiszczania opłaty za śmieci upływa ostatniego dnia każdego miesiąca za miesiąc miniony.

Skip to content