Zawidowskie grodzisko w materiale filmowym

Już dzisiaj będziemy mieli wspaniałą okazję dowiedzieć się więcej o najnowszych wynikach badań na grodziskach m.in. w Zawidowie i Sulikowie, oraz grodzisku i cmentarzysku w Białogórzu. Zobaczymy zdjęcia i modele 3D stanowisk i odnalezionych zabytków. Transmisja w usłudze Facebook live. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku grupa naukowców z Drezna oraz Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadziła badania wykopaliskowe na obszarze słowiańskiego grodziska w Zawidowie, Sulikowie, oraz grodzisku i cmentarzysku w Białogórzu.

Dzisiaj, o godzinie 20.00 na profilu FB 1000 lat Górnych Łużyc będziemy mieli okazję obejrzeć materiał live, w którym naukowcy podsumują wyniki kilkumiesięcznych badań na wspomnianych grodziskach.

To jak dużo z Was wie dokładnie, gdzie te Łużyce są i że ich niemały fragment leży w Polsce? Ta kraina historyczno-geograficzna przez wieki pozostając na uboczu głównej areny dziejów, wśród badaczy przeszłości doczekała się nawet tak krzywdzących określeń jak „peryferie peryferiów”! Oczywiście jej mieszkańcy nie musieli się przejmować jakimiś tam opiniami badaczy i tak jak w innych częściach Europy, nie było momentu by wiało tam nudą.

I choć najstarsze ślady osadnictwa na Łużycach związane są przynajmniej z neandertalczykiem, to w najbliższy czwartek o godz. 20:00, w ramach kolejnego spotkania z cyklu KONTEKST, porozmawiamy przede wszystkim o wczesnośredniowiecznym osadnictwie słowiańskim. Będzie o świętych górach, zapomnianych kurhanach, świeckich osadach, potężnych grodziskach i odkrytych skarbach! Będzie o potencjalnej zdradzie, totalnej eliminacji przeciwników i paru zwycięstwach. Choć samą kwestię etnogenezy Słowian i tego jak i kiedy dokładnie się tu pojawili, pozostawimy sobie na inne spotkanie, bo temat zdecydowanie na to zasługuje!

O tym wszystkim opowiedzą nam goście, których z Łużycami łączy bardzo wiele. Będą z nami:

  • rodowity mieszkaniec Łużyc, pracownik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, od wielu lat zajmujący się tematem historii osadnictwa na Górnych Łużycach, archeologii i historyk – dr Krzysztof Fokt,
  • oraz pracownik Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, współautor międzynarodowego projektu badawczego „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, redaktor naczelny Waszego ulubionego czasopisma „Archeologia Żywa” – dr Paweł Konczewski.

Oczywiście, jak zawsze, w miarę możliwości będziemy odpowiadać na pytania widzów oglądających nas na żywo. Już nie możemy się doczekać, by pochwalić się Wam co takiego odkryliśmy w ramach naszych własnych badań! I choć domyślamy się, że pokazywane zdjęcia nie będą tak egzotyczne jak syberyjskie stepy czy pustynie Egiptu, to jesteśmy pewni, że niejedno serce zatęskni za rodzinnymi stronami i przypomni sobie jak piękne są Łużyce! Zapraszamy!

Termin: 25.marca 2021r.

Godzina: 20.00

Miejsce: Wydarzenie bez rejestracji, formularzy i limitów obejrzycie na FB LIVE wystarczy, że będziecie online w momencie rozpoczęcia, a obrazek u góry zmieni się w transmisję, prosimy nie klikać w linki publikowane z innych kont niż profil miesięcznika Odkrywca i kwartalnika Archeologia Żywa) TU kliknij.

Skip to content