Koronawirus. Za oddanie osocza 2 dni wolne i pakiet ulg

Koronawirus. Osocze z krwi osób, które wyzdrowiały po zakażeniu, może pomóc osobom ciężko przechodzącym COVID-19. Żeby zwiększyć liczbę chętnych do oddawania osocza, rząd zaoferował dodatkowe korzyści.

„Oddaj osocze i zostań honorowym dawcą” – czytamy w materiałach z weekendowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, na której przedstawił zmiany w obostrzeniach, które czekają nas w najbliższych tygodniach.

„Pomożesz innym, a sam zyskasz: dwa dni wolne od pracy, ulgę za transport kolejowy i transport miejski oraz pakiet konsultacji medycznej – kardiologa, neurologia, pulmonologa itp.” – wyjaśnia komunikat na rządowej witrynie gov.pl.

Dodatkowo ozdrowieńcy po oddaniu osocza nabierają wszystkie praw honorowych dawców krwi. To oznacza, że mogą skorzystać z tzw. ulgi na darowiznę – co potwierdziło „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Finansów. To ulga, z której można skorzystać, wypełniając załącznik do PIT rocznego.

Jak wyjaśniają urzędnicy, osocze można oddać najwcześniej po 28 dniach od wyzdrowienia po potwierdzonej przebytej chorobie COVID-19 lub po 18 dniach od zakończenia izolacji.

Osocze mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które wyzdrowiały z COVID-19 i miały chorobę potwierdzoną testami. Mogły przejść ją nawet bezobjawowo.

Osocze zawiera przeciwciała, które neutralizują koronawirusa, a tym samym blokują jego namnażanie. Osocze jest pilnie poszukiwane, a bliscy zakażonych szukają dawców także w sieci.

Skip to content