Te objawy mogą wskazywać, że przeszedłeś już zakażenie Omikronem

Omikron błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym świecie. W Polsce nowy wariant koronawirusa odpowiada za ponad 60 proc. wszystkich zakażeń. Większość ekspertów podkreśla, że infekcję przejdą niemal wszyscy, ale nie u każdego wystąpią objawy. To czy przechorowaliśmy już koronawirusa można za pomocą testu na przeciwciała, niemniej jednak istnieją pewne objawy wskazujące na przebytą infekcję wirusem SARS-CoV-2. Co może świadczyć o przebytym zakażeniu Omikronem?

ZMĘCZENIE

Dotkliwe osłabienie i uczucie wyczerpania to symptomy występujące u osób, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w sposób łagodny lub bardziej nasilony. Objawy te nazywane są zespołem (syndromem) chronicznego zmęczenia. Według badań przeprowadzonych w Irlandii, 52 proc. pacjentów, nawet pacjenci z lekkim przebiegiem choroby, po wyzdrowieniu, zgłaszało utrzymujące się objawy zmęczenia aż przez 10 tygodni.

WYSYPKA

Lekarze przestrzegają również, że objawem skórnym, który może sugerować przebycie infekcji koronawirusem w bezobjawowy lub łagodny sposób, są zmiany skórne w postaci wysypki lub zaczerwienienia skóry. Zmiany skórne przypominają rumień lub pokrzywkę, niektóre przybierają postać plam, grudek czy siateczki.

WYPADANIE WŁOSÓW

Już po trzech miesiącach od przejścia COVID-19 może dochodzić do nasilonego wypadania włosów, co w przypadku krótkich fryzur jest widoczne w postaci przerzedzania się czupryny. Szkody te, spowodowane wywołanym przez zakażenie intensywnym stresem w organizmie, mogą być odwracalne. Polecana jest wtedy m.in. zmiana menu na bogatą odżywczo dietę, zasobną zwłaszcza w żelazo i witaminę D.

ZAPALENIE SPOJÓWEK

Liczne doniesienia wskazują, że wirus może powodować zapalenie spojówek. Zdaniem naukowców W wyniku kontaktu z wirusem może pojawić się zaczerwienie, pieczenie czy łzawienie oczu, które prowadzi do zapalenia spojówek.

PROBLEMY JELITOWO-ŻOŁĄDKOWE

Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. Okazuje się jednak, że problemy jelitowo-żołądkowe mogą być też jednymi z objawów COVID-19, a dokładnie wariantu Omikron.

CHOROWALI INNI Z OTOCZENIA

O tym, że  przeszedłeś zakażenie wariantem Omikron świadczyć może również to, że w twoim otoczeniu znajdowały się osoby zakażone. Wariant ten jest bardzo zakaźny, jeśli zatem ktoś z twojego najbliższego otoczenia był zakażony, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ty też przeszedłeś zakażenie.

Wśród symptomów nowego, bardzo zakaźnego wariantu Omikron bardzo często wymieniany jest katar. Z danych gromadzonych w ramach programu ZOE COVID Study wynika, że wśród najczęstszych symptomów choroby wywołanej tym nowym wariantem znajdują się katar, kichanie, ból gardła, ból głowy oraz uczucie zmęczenia

Źródło: gazetawroclawska.pl, polskatimes.pl

Skip to content