Obostrzenia od 1 lutego. Co się zmieniło od poniedziałku?

Od tego tygodnia sklepy w galeriach handlowych ponownie zostały otwarte, funkcjonują też muzea i galerie sztuki, nie ma za to tzw. godzin dla seniorów. Czy będzie kolejne luzowanie obostrzeń w tym tygodniu? Konkrety mają zostać podane już niebawem i jak zapowiada premier Mateusz Morawiecki łagodzenie restrykcji będzie możliwe pod jednym warunkiem.

Obostrzenia zostaną złagodzone?

Od poniedziałku, 1 lutego br. mamy po raz pierwszy od miesiąca otwarte sklepy w galeriach handlowych, otwarto również muzea i galerie sztuki, a po ponad trzech miesiącach zniknęły tzw. godziny dla seniorów.

To efekt, ogłoszonego w zeszłym tygodniu, łagodzenia obostrzeń.

Nie licząc decyzji sprzed dwóch tygodni o powrocie dzieci klas I-III do nauczania stacjonarnego, to pierwsze od kilku miesięcy luzowanie restrykcji przywróconych jesienią zeszłego roku w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem.

Kiedy można spodziewać się kolejnych tego typu decyzji? Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu, co zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Przypomnijmy, że funkcjonujące obecnie restrykcje w związku z którymi znacząco ograniczono działalność m.in. lokali gastronomicznych, branży fitness czy hoteli mają obowiązywać do 14 lutego.

Rok z pandemią

4 marca minie rok od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Od tamtego czasu zakażonych zostało w naszym kraju ponad 1,5 mln Polaków, zaś 37 222 osoby zmarły.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2503 nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa i śmierci 42 osób. 

Skip to content