Sylwester 2020 bez godziny policyjnej, ale z zakazem przemieszczania się

Sylwester 2020 z ograniczeniami, ale bez godziny policyjnej. Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził w poniedziałek 28 grudnia, że zakaz przemieszczania się w sylwestra poza określonymi celami pozostaje w rządowym rozporządzeniu. 

Sylwester 2020 ze względu na pandemię przybierze inną formę niż w latach ubiegłych. Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. narodowa kwarantanna, czyli nowe zasady bezpieczeństwa, które mają nas uchronić przed wybuchem trzeciej fali pandemii koronawirusa. 

Sylwester 2020 w gronie rodzinnym bez hucznych imprez ma być jednym z elementów przedłużonego etapu odpowiedzialności. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, od 31 grudnia 2020 roku od godziny 19:00 do 1 stycznia 2021 roku do godziny 6:00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapewnił, że rząd nie wprowadza w sylwestra godziny policyjnej, bo może ona obowiązywać jedynie w przypadku stanu nadzwyczajnego, ale rząd apeluje o nieprzemieszczanie się. 

Rzecznik rządu, Piotr Müller, podkreślił, że w sylwestrową noc nie ma i nie było wprowadzonej godziny policyjnej. – Mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami, w tym wypadku zawodowymi, czy innymi ważnymi celami […] To nie jest godzina policyjna.  

Dopytywany, czy policja będzie mogła nakładać mandaty za przemieszczanie się w noc sylwestrową, odpowiedział, że od wielu tygodni obowiązują przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń. Jego zdaniem, jeśli ktoś przemieszcza się między godz. 19 a 6 w sylwestra to raczej w większych grupach. – I chociażby nawet z tego tytułu, bez zakazu przemieszczania się, policja będzie egzekwować tego typu sankcje – wskazał polityk. 

Mateusz Morawiecki na niedzielnej konferencji prasowej zaapelował do Polaków, żeby tegorocznego Sylwestra „spędzić tylko w kameralnym gronie”. – Tylko niektóre grupy zawodowe, które potrzebują móc korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z nich korzystać. Prosimy o pozostanie w domu – doprecyzował. 


Skip to content