Lekarz ze szpitala w Zgorzelcu zakażony koronawirusem

Jest już pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w powiecie zgorzeleckim. Zarażony to mężczyzna w sile wiek, lekarz WS-SP ZOZ. 

Oświadczenie dyrekcji szpitala dotyczące zaistniałej sytuacji.

W dniu 07.03.2020r. (sobota), lekarz oddziału chirurgii naszego szpitala wrócił z Indii. Powrócił do pracy w szpitalu w poniedziałek 09.03.2020r.

W dniu 15.03.2020 r. wieczorem wystąpiły u niego objawy kliniczne takie jak: podwyższona temperatura ciała, kaszel, ogólne rozbicie i osłabienie, które w jego ocenie z uwagi na pobyt za granicą nasunęły podstawy do podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2.

Tym samym w dniu 16.03.2020 r. z samego rana została u niego przeprowadzona konsultacja lekarza oddziału zakaźnego i pobrano materiał do badania oraz zalecono kwarantannę domową, do której się też zastosował.

W dniu 17.03.2020 r. o godz.15:46 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgorzelcu wpłynął drogą elektroniczną wynik badania, który okazał się dodatni.

Niezwłocznie zostały podjęte działania przeciwepidemiczne zgodnie z przyjętymi standardami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego ograniczające rozprzestrzeniania się zakażenia Dotyczyły one przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego w miejscu pracy pozwalającego na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia w szpitalu.

Ponadto działania objęły osoby z kontaktów prywatnych Pana doktora.

Dyrekcja Szpitala, Zgorzelec, dnia 17.03.2020r.

W województwie dolnośląskim potwierdzono jak dotąd 38 przypadków koronawirusa (2 osoby zmarły) – zakażeni są hospitalizowani w szpitalach zakaźnych we Wrocławiu, Wałbrzychu i Bolesławcu. W całej Polsce w środę rano stan potwierdzanych przypadków zakażenia koronawirusem wynosił 238, w tym 5 ofiar śmiertelnych.

Skip to content