„Jesteśmy odcięci od rodzin, dochodów, lekarzy”. Mieszkańcy pogranicza będą protestować

W piątek (24.04) po obu stronach granicy polsko-niemieckiej zaplanowane są protesty tych, którzy z powodu koronawirusa i zamkniętych granic zostali bez pracy lub są odcięci od swoich rodzin. Mieszkańcy przygranicznych terenów domagają się częściowego otwarcia granic.

Granica jest bowiem tylko umowną kreską na mapie – przekonują.

Od trzech tygodni granice Polski są zamknięte, a każdy Polak wracający do kraju musi przejść obowiązkową kwarantannę. Także ten, który mieszka w Polsce i codziennie dojeżdża do pracy do sąsiedniego kraju. To spowodowało, że wiele osób zostało bez pracy, a inne musiały wyprowadzić się z domów i zostawić swoje rodziny, by zachować dochody. Sytuacje się przedłuża, a pracownicy przygraniczni coraz głośniej domagają się w otwarcia dla nich granic. Szykują protesty po polskiej i niemieckiej stronie.

W piątek 24 kwietnia na kilku przejściach granicznych między Polską i Niemcami zaplanowane są protesty.

„- Polski rząd podjął decyzję o zamknięciu kraju i dał nam zaledwie dwie doby na przeorganizowanie całego życia. Dla wielu wiąże się to z dramatycznymi wyborami, których musieli dokonać i dokonują każdego dnia, wybierając między powinnością zawodową a zwyczajną – ludzką. Decyzja uderzyła w osoby dojeżdżające do pracy w Polsce lub kraju sąsiada. Tym samym wiele osób zostało bez środków do życia. Często ceną za możliwość zarobkowania i utrzymania rodziny jest trwająca już kilka tygodni rozłąka z dziećmi, rodzicami, partnerami. Jak długo jeszcze rodziny będą rozdzielone – bezzasadną naszym zdaniem – decyzją rządu? Dlaczego, poza życiem z widmem zakażenia wirusem, jesteśmy dodatkowo poszkodowani, nie mogąc dzielić tych trudnych chwil z bliskimi?” – apelują w piśmie do Rządu mieszkańcy przygranicznych miejscowości.

Protesty zaplanowane są na przejściach granicznych m.in. w Rosówku, Lubieszynie, Gubinie, Zgorzelcu, Słubicach, czy Kostrzynie.

Postulatów mieszkańców przygranicznych miejscowości jest kilka:

  • niezwłoczne zniesienie obowiązku kwarantanny dla pracowników i mieszkańców terenów przygranicznych – z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarno – epidemicznych;
  • umożliwienie przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania (przede wszystkim leków);
  • umożliwienie doglądania i doraźnego opiekowania się chorymi, starszymi członkami rodziny, którzy mieszkają po drugiej stronie granicy;
  • możliwość korzystania z transgranicznej opieki medycznej;
  • otwarcie dodatkowych przejść granicznych dla samochodów osobowych (między innymi przejść: Linken/Lubieszyn, Zittau/Porajów).
Skip to content