Rząd planuje nowe obostrzenia. Na liście szkoły, alkohol, cmentarze i targowiska

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartkowym raporcie o kolejnych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Przez ostatni dzień przybyło 8 099 nowych przypadków. Zmarło 91 osób. Te rekordowe statystyki sprawiają, że w rządzie przyspieszyły prace nad wprowadzeniem w Polsce nowych obostrzeń i limitów spowodowanych epidemią koronawirusa. Część z nich ma zostać ogłoszona dzisiaj, kolejne – w sobotę. Co się zmieni? Jakie zasady mogą zostać ogłoszone? 

Nowe graniczenia mają dotyczyć m.in. działalności szkół, sprzedaży alkoholu, działalności cmentarzy i targowisk oraz organizacji wesel.

SKLEPY

Od najbliższego czwartku w sklepach będą obowiązywały godziny dla seniorów. Ale na tym nie koniec. Rząd planuje przywrócenie stosowanego już wiosną limitu liczby klientów przebywających jednocześnie w sklepie.

SZKOŁY

W pracach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego znów pojawia się temat czasowego przeniesienia nauki do internetu. W Polsce każdego dnia przybywa bowiem szkół, w których potwierdzone zostają zakażenia u uczniów oraz nauczycieli. Jeden z pomysłów analizowanych obecnie przez rządowy zespół, to nauka zdalna w każdej szkole gdzie pojawił się koronawirus albo też przekazanie dyrektorom prawa decydowania o nauce zdalnej – bez konsultacji z sanepidem.

SPRZEDAŻ ALKOHOLU

Jednym z rozważanych przez rząd pomysłów jest ograniczenie działalności sklepów monopolowych. Chodzi o miejsca, w których głównym sprzedawanym produktem jest alkohol. Według wstępnych informacji, sklepy takie mogłyby być czynne tylko do godziny 19. W grę wchodzi także zakaz sprzedaży alkoholu w nocy w pozostałych sklepach, także na stacjach benzynowych.

CMENTARZE

Wszystkich Świętych na cmentarzu? – To wykluczone. Inaczej sam tam trafisz – bez ogródek stwierdza profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Rząd szuka pomysłów jak ograniczyć liczbę osób odwiedzających cmentarze 1 listopada. Na razie nie ma konkretnych pomysłów. Politycy podkreślali dotąd, że całkowite zamknięcie cmentarzy nie wchodzi w grę. Po ostatnim lawinowym wzroście zachorowań i zgonów teraz jest to jednak jeden ze scenariuszy branych pod uwagę. Inny – to dodatkowe dni wolne przed i po dniu Wszystkich Świętych, tak by rozciągnąć w czasie odwiedziny grobów bliskich. Nawet jeśli cmentarze 1 listopada będą otwarte, na pewno będą na nich obowiązkowe maseczki i jednocześnie 1,5 metra dystansu od innych osób.

KOŚCIOŁY

Rząd nie wyklucza też rozszerzenia obowiązującego w strefie czerwonej limitu liczby wiernych w kościołach na całą Polskę. Oznaczałoby to, że w nabożeństwach odbywających się w budynkach mogłaby uczestniczyć tylko połowa wiernych mieszczących się w świątyni.

WESELA, STYPY I PRZYJĘCIA

Obecnie limit uczestników wesel to 100 (od soboty – 17 października będzie to 75), a w strefie czerwonej – 50. Minister zdrowia od dłuższego czasu twierdzi, że wesela to jedne z najczęstszych ognisk koronawirusa, dlatego rząd rozważa ograniczenie liczby gości do 20-30. Najdalej idącą propozycją jest czasowy całkowity zakaz organizacji wesel, komunii i innych uroczystości rodzinnych. Przewidywany jest tu okres przejściowy, tak by uroczystości zaplanowane na najbliższe dni mogły jeszcze się odbyć.

Skip to content