Nowy etap walki z koronawirusem – stabilizacji, kwarantanny narodowej

Od 28 listopada otwarte będą sklepy i punktu usługowe w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym; ferie zimowe w całym kraju będą w jednym terminie od 4 do 17 stycznia, ale bez możliwości wyjazdów na zimowiska – to nowe zasady w walce z koronawirusem ogłoszone w sobotę.

Rząd w sobotę przedstawił plan 100 dni solidarności w walce z COVID-19. „W ramach prac przygotowaliśmy trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji” – czytamy w rządowym komunikacie.

Etap odpowiedzialności, stabilizacji, kwarantanny narodowej – co to oznacza?

Projekty rozporządzeń dotyczą trzech etapów: tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12); etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej); kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Jakie będą zasady w sklepach?

Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. Od 28 listopada przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym; będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 mkw. Nadal będzie będzie obowiązek zasłaniania w przestrzeni publicznej nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy pamiętać o zdezynfekowaniu rąk lub używaniu rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Kiedy będą ferie zimowe?

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Jakie są zasady i ograniczenia w etapie odpowiedzialności:

Przemieszczanie się:

 • dystans 1,5 m od innych osób,
 • graniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina:

 • działalność zawieszona

Kult religijny:

 • graniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15mkw, obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust,

Zgromadzenia i spotkania:

 • w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób, imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób, limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje

 • zakaz organizacji

Targi i wydarzenia:

 • wyłącznie w formie online

Edukacja:

 • nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe:

Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15mkw, godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00.

Hotele:

 • działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

Gastronomia:

 • wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne:

 • Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami.

Siłownie, kluby fitness i aquaparki:

 • działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe:

 • bez udziału publiczności.
Skip to content