Od 4 maja przywrócenie małego ruchu granicznego

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia od 4 maja zostanie przywrócony tzw. mały ruch graniczny. To oznacza, że pracownicy zatrudnieni lub świadczący usługi na terenie Niemiec i Czech oraz uczniowie szkół uzyskają możliwość przekraczania granic bez obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny w Polsce. Nowe uprawnienie nie będzie dotyczyło pracowników ochrony zdrowia oraz służb socjalnych.

O częściowym otwarciu ruchu granicznego premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas czwartkowej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli przygranicznych samorządów. Zdalne spotkanie było podsumowaniem konsultacji, które od kilku dni trwały pomiędzy władzami samorządowymi z rejonów przygranicznych a Kancelarią Premiera.

W początkowej fazie ruch przygraniczny będzie odbywał się dotychczas otwartymi przejściami granicznymi. W powiecie zgorzeleckim są to przejścia w Zgorzelcu oraz Jędrzychowicach. Z czasem ma nastąpić otwarcie dodatkowych przejść. Trwają także rozmowy w sprawie zwolnienia osób świadczących pracę w Czechach z obowiązku posiadania aktualnych testów na SARS-CoV-2.

W wideokonferencji udział wzięli także wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Powiat Zgorzelecki reprezentował starosta zgorzelecki Artur Bieliński.

Skip to content